Az egészségmegőrzés egyik legaktuálisabb témája manapság a mikrobiom. Ezzel kapcsolatban kérdeztük Prof. Dr. Egyed Miklóst, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát, egyetemi magántanárt.

Kedves Professzor Úr, manapság sokat olvasunk a mikrobiomról. Mi is az, és miért ennyire fontos?

A mikrobiom a testünkben élő mikróbák összessége. A legújabb kutatások szerint számos nem fertőző krónikus betegség gyökere az összetételük megváltozásában található. Rengeteg ember küzd krónikus betegségekkel, amelyek rontanak az életminőségükön. Sok ilyen betegség elkerülhető lehetne. Munkám során a hematológiában is sok antibiotikumot kell használnunk, ami köztudottan megviseli a mikroflórát. Emiatt is szeretnénk felhívni az emberek figyelmét arra, hogy mennyire fontos a bélflóránk egészsége.

Milyen hatása van a bélflóránknak a szervezetünkre és hogyan lehet befolyásolni az állapotát?

Ezek a mikróbák számos szervrendszerünk működését befolyásolhatják, például az emésztést, az immunrendszert, és akár az idegrendszerünket is az agy-bél tengelyen keresztül. Az életmódunk, mint a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stressz csökkentése, kulcsfontosságú lehet a bélflóránk állapotának javítására.

Többször hallottuk mostanában az anyatej oligoszacharidokról beszélni. Mik ezek és miért ennyire fontosak?

A Magyarországon újdonságnak számító anyatej oligoszacharidok az anyatej harmadik legnagyobb mennyiségben előforduló szilárd összetevői. Közvetlenül nem táplálják a csecsemőt, hanem a bélflórájának és az immunrendszerének a kialakításáért felelősek. Legújabb kutatások szerint az anyatej oligoszacharidok krónikus betegeknél is hasznosak lehetnek. Sikeresen átjutnak az emésztőrendszerünk felső részén, és a vastagbélbe érve a hasznos bélbaktériumokat táplálják. Ezáltal fontos szerepük lehet a bélflóra regenerációjában.

 Kiknek ajánlja az anyatej oligoszacharidok fogyasztását?

A legtöbb nem fertőző krónikus betegségben hasznos lehet a bélflóra megerősítése, mint például a gyulladásos bélbetegségek, emésztési zavarok, autoimmun betegségek, krónikus stressz, alvászavar, 2-es típusú cukorbetegség, bizonyos szív- és érrendszeri betegségek, allergiás folyamatok, ételintoleranciák, idült bőrbetegségek, stb. Megelőzésképpen, vagy regenerálás céljából önmagában is hasznos fogyasztásuk, de probiotikumok mellé is erősen ajánlott az alkalmazásuk.

“Az anyatej oligoszacharidjai a természet egyik legcsodálatosabb anyagai, az emberi igényekre szabott prebiotikumok, amelyek sok mindenkinek javíthatnak az életminőségén.”

Befejezésül, mit tanácsolna az olvasóknak a mikrobiom egészségének megőrzése érdekében?

 Fontos, hogy odafigyeljünk az életmódunkra, a táplálkozásunkra és a rendszeres testmozgásra. Az életmódváltás támogatása céljából létrehoztunk egy ingyenes életmód programot, amely hasznos tanácsokkal segíti a mikrobiom egészségének támogatását. A Vitalitás Kisokos oldalán lehet feliratkozni. Ajánlom mindenkinek figyelmébe!

 

Főoldal