Az emésztőrendszer a testünk egyik legfontosabb része, azonban számos tényező megzavarhatja működését, ami emésztési problémákat okozhat. Míg néhány emésztőrendszeri probléma enyhe és otthon kezelhető, mások komolyabb orvosi figyelmet igényelhetnek. Cikkünkben a kiváltó okokat, tüneteket és a lehetséges megoldásokat vizsgáljuk meg közelebbről.

Az emésztőrendszeri problémák megértése: okok, tünetek és megoldások - Írta: Prof.Dr. Egyed Miklós - SimbioPlus

Emésztőrendszeri problémák megértése: okok, tünetek és megoldások

Az emésztőrendszer működése létfontosságú az egész szervezet számára, hiszen a táplálék feldolgozásán, az energia előállításán és a tápanyagok felszívódásán keresztül határozza meg mindennapi egészségünket. Mégis, a modern életmód és a különféle egészségügyi kihívások miatt egyre többen szembesülnek emésztőrendszeri problémákkal. 

Az emésztőrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlen a bélflóra egyensúlya, hiszen a bélben élő mikroorganizmusok szorosan együttműködnek az immunrendszerrel és az anyagcserével. 

Ha a bélflóra egyensúlya felborul, az emésztőrendszer működése zavart szenvedhet, amely puffadásban, hasi fájdalomban, székrekedésben, hasmenésben, de akár fáradékonyságban, allergiák - ételintoleranciák kialakulásában is megnyilvánulhat. Hosszabb távon ez az egyensúlyhiány krónikus gyulladásokhoz, az áteresztő bél szindróma kialakulásához és gyulladást kiváltó anyagok véráramba kerüléséhez vezethet. Ez nemcsak emésztőrendszeri betegségek, például IBS, Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa kialakulásában játszhat szerepet, hanem hozzájárulhat autoimmun zavarok, anyagcsere-problémák és egyéb krónikus betegségek megjelenéséhez is. A bélflóra egészségének fenntartása ezért elengedhetetlen a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez.

Az emésztőrendszeri problémák hátterében számos tényező állhat:

Étrend: Sok emésztőrendszeri probléma gyökere az étrendben keresendő. A rostszegény táplálkozás, a túlzott mennyiségű feldolgozott élelmiszer fogyasztása vagy a nem megfelelő folyadékbevitel mind hozzájárulhatnak az emésztési zavarokhoz.

Életmód: A kevés testmozgás, a magas stresszszint, és az alváshiány is negatívan befolyásolhatja az emésztőrendszer működését.

Betegségek: Néhány betegség, mint az irritábilis bél szindróma (IBS), a gyomorfekély, és a krónikus gyulladásos bélbetegségek, mint a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa, közvetlenül érintik az emésztőrendszert.

Betegségek és tünetek:

Az emésztőrendszeri betegségek, mint az irritábilis bél szindróma (IBS), a gyulladásos bélbetegségek (IBD) és a Clostridium difficile fertőzés, szoros kapcsolatban állnak a bélflóra egyensúlyával. Az IBS esetében a bélflóra egyensúlyhiánya, valamint stressz és étkezési tényezők puffadást, hasi fájdalmat és váltakozó székletproblémákat okozhatnak; ezek kezelésében az étrendi változtatások (pl. alacsony FODMAP diéta) és bizonyos pre- vagy probiotikus készítmények hatékony segítséget nyújthatnak. Az IBD (colitis ulcerosa és Crohn-betegség) krónikus gyulladásokat idéz elő, amelyeket a bélflóra megváltozott összetétele is súlyosbíthat. Az IBD kezelésében a gyulladáscsökkentő terápiák mellett a bélflóra célzott támogatása szintén fontos lehet. A Clostridium difficile fertőzést gyakran az antibiotikumok által megbomlott bélflóra egyensúly váltja ki, lehetővé téve a kórokozó túlszaporodását, amely súlyos hasmenéssel és bélgyulladással jár. Ezek az összefüggések rámutatnak arra, hogy a bélflóra egyensúlyának fenntartása alapvető szerepet játszik mind a megelőzésben, mind a kezelésben.

Új, átfogó megközelítés az emésztőrendszer egészségének támogatására : anyatej oligoszacharidokkal

Az anyatej oligoszacharidok olyan értékes tápanyagok, amelyek célzottan táplálják a bélflóra hasznos baktériumait (bifidobaktérium, akkermansia, stb.), így támogatják annak egészségét. Ezek a baktériumok gyulladáscsökkentő és bél-nyálkahártyát erősítő anyagokat is termelnek. Mivel az immunrendszer és a bélflóra több szálon is kötődik egymáshoz, a bélflóra egyensúlyának javulása számos nem fertőző eredetű krónikus betegség gyökerét célozhatja meg. Csak az elmúlt években vált lehetővé, hogy ezeket a vegyületeket nagyobb mennyiségben mesterséges úton állítsák elő, teljes mértékben az anyatejben található molekulákkal azonos formában. Már Magyarországon is elérhetőek a SimbioPlus® Enteroreg® étrend-kiegészítőben. 

Záró gondolatok

Az emésztőrendszer egészsége alapvetően befolyásolja életminőségünket és általános egészségünket. A bélflóra egyensúlyának támogatása, megfelelő étrenddel, egészséges életmóddal és korszerű megoldásokkal, mint az anyatej oligoszacharidok, hatékony segítséget nyújthat az emésztési problémák megelőzésében és kezelésében. A SimbioPlus® Enteroreg® étrend-kiegészítővel célzottan támogathatjuk bélflóránk egészségét, hozzájárulva ezzel az egész szervezet kiegyensúlyozott működéséhez.

Írta: Prof.Dr. Egyed Miklós

Források : 

Food Allergy and the Microbiome: Current Understandings and Future Directions - Supinda Bunyavanich, MD, MPH, MPhil, and M. Cecilia Berin, PhD

Effect of a Multistrain Probiotic on Leaky Gut in Patients with Diarrhea-Predominant Irritable Bowel Syndrome: A Pilot Study Samira Ait Abdellah, Caroline Gal, Lucrezia Laterza, Venanzio Velenza, Carlo Romano Settanni, Marco Napoli, Elisa Schiavoni, Vincenzina Mora, Valentina Petito, Antonio Gasbarrini

Revisiting the Intestinal Microbiome and Its Role in Diarrhea and Constipation - Mihaela Adela Iancu, Monica Profir, Oana Alexandra Roşu, Ruxandra Florentina Ionescu, Sanda Maria Cretoiu, and Bogdan Severus Gaspar

Slavin, J. (2013). Fiber and prebiotics: Mechanisms and health benefits. Nutrients, 5(4), 1417-1435

Bode, L. (2012). Human milk oligosaccharides: Every baby needs a sugar mama. Glycobiology, 22(9), 1147-1162.

Roberfroid, M. (2007). Prebiotics: The concept revisited. The Journal of Nutrition, 137(3), 830S-837S.

Quigley, E. M. M. (2013). Gut bacteria in health and disease. Gastroenterology & Hepatology, 9(9), 560-569.

Frissítve: Közzétett: