Az egészséges öregedés kulcsa talán közelebb van, mint gondolnánk – egészen pontosan a bélrendszerünkben. A legújabb kutatások, köztük a Ghosh et al. (2022) által publikált tanulmány (The gut microbiome as a modulator of healthy ageing – Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology), rámutattak arra, hogy a bélmikrobiom – vagyis a bélben élő mikroorganizmusok összessége – befolyásolhatja az öregedési folyamatok alakulását. A tanulmány szerint a bélflóra összetétele befolyásolja az immunrendszer működését, az anyagcsere-folyamatokat, valamint a krónikus gyulladások kialakulását. Ezek a tényezők számos öregedéssel összefüggő betegség, mint például szív- és érrendszeri betegségek, neurodegeneratív problémák (pl. Alzheimer-kór), valamint anyagcsere-rendellenességek, mint a cukorbetegség alapját képezhetik.
Mi történik a bélflórával az öregedés során?
Az öregedés folyamán a bélflóra összetétele jelentős változásokon megy keresztül. A jótékony baktériumok, amelyek támogatják az immunrendszert és a gyulladáscsökkentő folyamatokat, csökkenhetnek, míg a potenciálisan káros baktériumok aránya megnövekedhet. Ez az egyensúlyvesztés – más néven diszbiózis – hozzájárulhat a következőkhöz:
- Krónikus gyulladások (alacsony szintű, nem fertőző eredetű krónikus gyulladások)
- az immunrendszer életkorral összefüggő fokozatos hanyatlása, gyengülése
- Anyagcsere-betegségek, például cukorbetegség és elhízás
- Kognitív funkciók hanyatlása
Hogyan befolyásolja a bélflóra az öregedést?
A bélmikrobiom nem csupán az emésztési folyamataink része. Kulcsszerepet játszik az immunrendszer szabályozásában, az anyagcserében és még az agy működésben is. Az öregedés során a bélflóra egyensúlyának felborulása gyulladásos folyamatokat indíthat el, amelyek számos krónikus betegség alapjául szolgálhatnak.
Tudta? Az egészséges bélflóra segít a gyulladások csökkentésében, mert olyan anyagokat termel (például rövid szénláncú zsírsavakat), amelyek befolyásolják az immunválaszt.
Mit tehetünk az egészséges bélflóra fenntartásáért?
Az egészséges bélflóra fenntartása tudatos étrendi és életmódbeli döntéseket igényel. Az alábbi lépések segíthetnek megőrizni a bélrendszer mikroflórájának egyensúlyát:
- Rostban gazdag étrend: A zöldségek (pl. brokkoli, spenót), gyümölcsök (pl. alma, körte) és teljes kiőrlésű gabonák (pl. zab, barna rizs) táplálják a jótékony baktériumokat, és ezáltal csökkenthetik a gyulladásokat.
- Pre- és probiotikumok: A probiotikumok (pl. joghurt, kefir) élő baktériumokat tartalmaznak, míg a prebiotikumok (pl. hagyma, fokhagyma, banán) táplálékot biztosítanak a mikroflóra számára.
- Fermentált ételek: Savanyú káposzta és egyéb fermentált ételek fogyasztása segíthet növelni a bélflóra sokszínűségét.
- Mozgás és stresszkezelés: A rendszeres mozgás támogatja a bélflóra sokféleségét, míg a relaxációs technikák, például meditáció vagy séta, csökkentik a stressz negatív hatásait.
- Tudatos antibiotikum-használat: Csak szükség esetén alkalmazza, és egészítse ki pre- és probiotikumokkal a bélflóra helyreállítása érdekében.
- Táplálékkiegészítők: Tudományosan megalapozott készítmények, mint például az anyatej oligoszacharidokat tartalmazó étrend-kiegészítők, hozzájárulhatnak a bélflóra egyensúlyának fenntartásához.
Hogyan segíthetnek az anyatej oligoszacharidok?
Az anyatej oligoszacharidok az anyatej fontos összetevői, amelyek természetes módon hozzájárulhatnak a bélflóra egyensúlyának fenntartásához. Támogatják a jótékony baktériumok növekedését, segítve a bélrendszer egészséges működését. Ezen felül hozzájárulhatnak az immunrendszer optimális működéséhez és az időskori jóllét megőrzéséhez. Magyarországon már elérhetők étrend-kiegészítő formájában, az Enteroreg® segítségével.
Ahogy a bélmikrobiom kutatása fejlődik, egyre világosabb, hogy a bélflóra célzott modulálása alapvető szerepet játszhat az egészséges öregedésben. A tudatos étrendi és életmódbeli döntések, valamint a természetes megoldások, mint az anyatej oligoszacharidokat tartalmazó Enteroreg®, hozzájárulhatnak az általános jólléthez és az időskori egészség fenntartásához. Ismerje meg az Enteroreg®-et és tegye meg az első lépést az egészséges bélflóra támogatásáért!
Tudományos referencia:
Ghosh, T. S., Shanahan, F., O’Toole, P. W. (2022). The gut microbiome as a modulator of healthy ageing.
Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology, 19, 553–569.Rowland, I., Gibson, G., Heinken, A., Scott, K., Swann, J., Thiele, I., Tuohy, K. (2018). Gut microbiota functions: metabolism of nutrients and other food components.
European Journal of Nutrition, 57(1), 1-24.Borewicz, K., Gu, F., Saccenti, E., Hechler, C., Beijers, R., de Weerth, C., Smidt, H. (2020). The impact of prebiotics and probiotics on the gut microbiome. Frontiers in Microbiology, 11, 841.
Sela, D. A., Chapman, J., Adeuya, A., Kim, J. H., Chen, F., Whitehead, T. R., ... German, J. B. (2008).
The genome sequence of Bifidobacterium longum subsp. infantis reveals adaptations for milk utilization within the infant microbiome. Proceedings of the National Academy of Sciences, 105(48), 18964-18969.